Twardy jak skała

Portrety Polskich Górali

C

zekałem aż dojrzeję fotograficznie do portretów. Na co dzień jestem reporterem i pracuję głównie na ulicy. Wiedziałem jednak, że przyjdzie czas kiedy zajmę się góralami. Sam jestem w połowie góralem i czułem taką duchową potrzebę. Czułem, że moja fotografia, którą realizuję już długie lata, doczeka się w końcu bardziej prywatnej serii.

Pierwsze portrety powstały w lipcu 2017 roku. Miałem już wymyślony tytuł oraz zarys planu: postanowiłem fotografować najbardziej charakterystyczne osoby – takie, których twarz kojarzy nam się ze starymi fotografiami. Przed wybraniem bohaterów wykonuje więc gruntowną selekcję. Zdjęcia powstają na czarnym tle, które fotograf wozi ze sobą. Dbam o to, by bohaterowie patrzyli prosto w obiektyw, a tym samym, żeby odbiorcy mogli spojrzeć twardym góralom prosto w oczy.

Wybrałem osoby, które, jak zobaczymy na ulicy w Australii, to powiemy od razu: to jest góral z okolicy Zakopanego. Proszę bohaterów o zachowanie twarzy, jaką mają na co dzień, o nie granie. Twardy jak skała dotyczy przede wszystkim charakterystycznego wyglądu, ale natrafiam też na osoby, które nie wyróżniają się tak wizualnie, ale są niezwykle twarde w życiu. Serią zajmuję się już prawie pół roku, a chcę fotografować jeszcze przez parę miesięcy. Teraz szukam osób żyjących nieco na uboczu, zapomnianych przez resztę.

Tadeusz Gąsienica Bednarz
Józef Madeja
Waldek Burnus
Marian Cedzidło
Tomasz Gąsienica Mracielnik
Kazimierz Gąsienica Byrcyn
Władysław Gąsienica Grapny
Andrzej Bukowski Palorz
Andrzeja Gąsienica Grapny
Andrzej Haniaczyk
Jan Malinowski
Stanisław Rychtarczyk
Józef Pitoń
Emil Marszałek
Ujek Stasek
Władysław Stopka Faktor
Jan Staszel Zawodzian
Edmund Żak
Jan Wodziak
Stanisław Łukaszczyk
Franciszek Stoch Michna
Jacek Gąsienica Bednarz

Fotografie prezentowane na tej stronie są chronione prawem autorskim. W razie zainteresowania proszę o kontakt.

2018 © Copyrights Bartłomiej Jurecki
Website design by britanniaweb.co.uk with a support of lovePoland.org